O Krynicy

Krynica-Zdrój, często nazywana „Perłą Polskich Uzdrowisk” leży w Beskidzie Sądeckim na wysokości 560-720 m n.p.m. w malowniczej dolinie potoku Kryniczanka. Uzdrowisko otaczają zalesione wzgórza Góry Parkowej, Krzyżowej i Jasiennika. Najwyższym szczytem gminy Krynica-Zdrój, wznoszącym się na wysokość 1114m jest Jaworzyna Krynicka.

Położenie geograficzne Krynicy-Zdrój na południowych nasłonecznionych stokach, stwarza specyficzny mikroklimat leczniczy. Występują tu znaczne wahania temperatury i ciśnienia atmosferycznego w ciągu doby, duża ilość dni słonecznych w ciągu roku oraz długie otrzymywanie się pokrywy śnieżnej. Warunki te sprzyjają uprawianiu turystyki, rekreacji i sportu, w szczególności narciarstwa. Krynica-Zdrój sławę swą jako uzdrowisko zawdzięcza unikalnym w skali europejskiej wodom mineralnym. Na obszarze uzdrowiska znajdują się 23 ujęcia wody, a do najbardziej znanych należą Jan, Zdrój Główny, Tadeusz, Słotwinka, Mieczysław, Zuber. Wybitne właściwości lecznicze i smakowe krynickich wód można poznać w pijalniach:

  • Pijalnia Główna (w centrum, przy Deptaku)
  • Pijalnia Mieczysław (w Starym Domu Zdrojowym)
  • Pijalnia Jana (w Parku Zdrojowym, u podnóża Góry Parkowej)
  • Pijalnia Słotwinka (w Parku Słotwińskim)

Specyficzne walory klimatyczne oraz wody mineralne Krynicy-Zdrój wykorzystywane są w leczeniu wielu schorzeń, w tym chorób układu trawienia, chorób układu moczowego, chorób układu krążenia, chorób krwi i układu krwiotwórczego chorób układu nerwowego, chorób przemiany materii, chorób kobiecych i innych.

Krynica-Zdrój to nie tylko leczniczy klimat, ale i niewyczerpane źródło imprez artystycznych, wyjątkowa architektura oraz niepowtarzalna atmosfera. Uzdrowisko i jego okolice obfitują w wiele ciekawych zabytków. Warto wstąpić do Muzeum Nikifora, krynickiego malarza prymitywisty, który dzięki swym wybitnym pracom rozsławił Sądecczyznę. Urokliwe cerkwie rozsiane po Krynicy-Zdrój i okolicach, będące spuścizną Łemków, swą architekturą zachwycają nie tylko miłośników obiektów sakralnych, ale wszystkich turystów przybyłych w te strony. Znaną atrakcją jest najdłuższa w Polsce kolejka gondolowa na Jaworzynę Krynicką, z której można podziwiać przepiękną panoramę Beskidów i Tatr Słowackich.

Miasto może pochwalić się bogatą ofertą kulturalno-rozrywkową. Corocznie odbywają się tu liczne imprezy o zasięgu krajowym i międzynarodowym, seminaria polityczne i naukowe, międzynarodowe spotkania ludzi kultury, sztuki i biznesu. Na szczególną uwagę zasługuje Festiwal im. Jana Kiepury prezentujący wielkie dzieła muzyczne, zaś największym wydarzeniem politycznym jest Forum Ekonomiczne, podczas którego elity polityczne podejmują dialog o przyszłości Europy i świata. Amatorów dobrej muzyki z pewnością zainteresują występy 9-osobowej Orkiestry Zdrojowej, będące istotnym elementem działalności kulturalnej Krynicy-Zdrój. Grupa koncertuje niemal przez cały rok w Sali Koncertowej Pijalni Głównej oraz w Muszli Koncertowej na Deptaku.

Krynica-Zdrój ma wiele do zaoferowania osobom poszukującym aktywnego wypoczynku. Okolica wręcz zachęca do korzystania z licznych szlaków turystycznych, edukacyjnych i rowerowych. Znajdziecie tu Państwo moc pomysłów na spędzanie wolnego czasu jak ścieżka w koronach drzew z wieżą widokową, baseny, hala sportowa, korty tenisowe, park linowy, hala lodowiskowa, czy też tor gokartowy. Zimą można przekonać się, iż Krynica Zdrój to jeden z najnowocześniejszych i największych kurortów narciarskich w Polsce ze stokami Jaworzyny Krynickiej w roli głównej. Szusować można również na stokach mniejszych stacji narciarskich zlokalizowanych w Krynicy-Zdrój i najbliższych miejscowościach. Miłośnicy zimowych atrakcji podczas pobytu w miasteczku będą mogli również skorzystać z oferty kuligów, skuterów śnieżnych czy psich zaprzęgów

Atrakcje KRynicy

Ścieżka w koronach drzew z wieżą widokową

Unikatowa na skalę Polski atrakcja mieści się na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena (896 m n.p.m.), wśród lasów pasma Jaworzyny Krynickiej. Wieża widokowa o wysokości 49,5 metra wykonana z drzewa akacjowego, posiada unikalną konstrukcję. Prowadzi do niej drewniana ścieżka, długa na 1030 metrów, wznosząca się stopniowo do góry. Umiejscowienie trasy w koronach drzew potęguje doznania związane z podziwianiem walorów krajobrazowych okolicy. Na trasie zwiedzający mogą bliżej poznać okoliczną przyrodę oraz historię regionu, dzięki specjalnym instalacjom edukacyjnym.
Atrakcja oddalona jest o ok 3,5 km od Sanatorium Uzdrowiskowego Zgoda.

Fontanna w parku Dukieta

Nowoczesna fontanna mieści się w Parku im. Mieczysława Dukieta, w centrum uzdrowiska, przy ulicy Zdrojowej. Fontanna cieszy oczy i uszy spacerowiczów, emanując kolorowymi barwami i wygrywając cudowne melodie. W parku można zrelaksować się i odpocząć wśród zielonych skwerów, korzystając z nowoczesnych siedzisk i leżaków.
Atrakcja oddalona jest o około 700 metrów od Sanatorium Uzdrowiskowego Zgoda.

Tężnia solankowa

Nowa atrakcja uzdrowiska znajduje się w Parku Słotwińskim, w pobliżu pijalni wód mineralnych „Słotwinianka”. Tężnia wykorzystuje solankę z Zabłocia, która ma największa zawartość jodu. Mikroklimat wokół tężni wytwarzany jest dzięki ociekaniu solanki i ruchowi powietrza i jest zbliżony do nadmorskiego klimatu, bogatego w jod, brom, wapń, magnez, potas, sód, żelazo. Inhalacje solankowe wykorzystywane są w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, alergii, chorób tarczycy, a u zdrowych ludzi zwiększają odporność organizmu.
Atrakcja oddalona jest o ok. 500 metrów od Sanatorium Uzdrowiskowego Zgoda.

Jaworzyna Krynicka – Kolej Gondolowa

Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką ma długość 2 211 m. Biegnie z Czarnego Potoku na szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m.n.p.m.) i przebiega wzdłuż stoku góry, w otoczeniu niepowtarzalnych krajobrazów i soczystej beskidzkiej przyrody.   Na Jaworzynie Krynickiej panują doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych: narciarstwa zjazdowego, biegowego i snowboardu. Pokrywa śnieżna utrzymuje się tutaj, co najmniej przez 4 a często nawet 5 miesięcy w roku. Na stokach Jaworzyny Krynickiej jest wytyczonych 8 tras zjazdowych o łącznej długości ponad 8,3 km. Latem na turystów czeka wiele atrakcji oraz sposobów na aktywne spędzanie czasu. Dla miłośników przyrody stworzona została ponad 4 km ścieżka edukacyjno – przyrodnicza z 13 przystankami. Dla niestrudzonych pieszych wycieczek dostępne są dwa szlaki turystyczne (czerwony) o długości 5 km oraz szlak (zielony) łatwiejszy o długości 3,5 km.
Atrakcja oddalona jest o około 6 km od Sanatorium Uzdrowiskowego Zgoda.

Góra Parkowa

Góra Parkowa, jest terenem popularnego Parku Zdrojowego, założonego w 1910 roku, poprzecinanego siecią dróg spacerowych i ścieżek zdrowia. Kolej linowo-terenowa na Górę Parkową – wybudowana w 1937 roku, była pierwszą tego typu koleją w Polsce. Przewozi turystów na szczyt malowniczej Góry Parkowej (742 m.n.p.m.) Dolna stacja znajduje się tuż obok deptaku krynickiego, a górna stacja na szczycie Góry Parkowej. Długość trasy wynosi 642 m. Park na stokach Góry Parowej jest doskonałym terenem spacerowym i do dziś zachował się pierwotny układ ścieżek. Wśród leśnych gęstwin możemy odnaleźć wiele ciekawych zabytków i atrakcji, np. stawy, altany, „Ławeczkę Kraszewskiego”, „Michasiową Polanę”, czy  Statuę Najświętszej Maryi Panny.
Atrakcja oddalona jest o około 800 metrów od Sanatorium Uzdrowiskowego Zgoda.

Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne, dostępne przez cały rok, prowadzą turystów po malowniczych zakątkach Krynicy-Zdroju i pobliskich górach Beskidu Sądeckiego. Oto niektóre z nich:
Szlak żółty: Deptak – Parkowa – Huzary -Jakubik – Hawrylówka – Jaworzynka – Krzyżowa – Deptak
Szlak zielony: Deptak – ul. Zielona – Przełęcz Krzyżowa – Czarny Potok – Jaworzyna Krynicka – Złockie – Muszyna
Szlak zielony: Deptak – ul. Pułaskiego – Huzary – Mochnaczka – Lackowa – Wysowa Zdrój
Szlak niebieski: Deptak – ul. Kościuszki – Przełęcz Krzyżowa – Przysłop – Runek – Bacówka nad Wierchomlą – Pusta Wielka – Żegiestów
Szlak niebieski: Deptak –Góra Parkowa – Szalone – Bradowiec – Powroźnik
Szlak czerwony: Krynica – Holica – Jaworzyna – Runek – Łabowska Hala – Bukowina – Rytro
Szlak czarny: Deptak – ul. Pułaskiego – Huzary – Tylicz

Przejażdżki rowerowe

Krynica i okolice dysponują niezliczoną ilością możliwości spędzenia czasu na rowerze. Oto niektóre z nich:
Trasa 1: Krynica – Jakubik – Kopciowa – Krynica (11,7km)
Trasa 2: Krynica – Jaworzyna – Runek – Bacówka n/Wierchomlą – Szczawnik – Złockie – Jastrzębik – Powroźnik – Krynica (39 km)
Trasa 3: Krynica – Tylicz – Wojkowa – Dubne – Leluchów – Muszyna – Powroźnik – Krynica (46,3 km)
Trasa 4: Krynica – Jakubik – Mochnaczka Niżna – Tylicz – Powroźnik – Krynica (25, 2 km)
Trasa 5: Jaworzyna Krynicka – Złockie – Szczawnik – Żegiestów – Żegiestów Zdrój – Andrzejówka – Milik – Muszyna – Powroźnik – Krynica (38,9 km)

Pijalnie wód leczniczych

Wybitne właściwości lecznicze i smakowe krynickich wód można poznać w pijalniach:
Pijalnia Główna: Wody Słotwinka, Jan, Tadeusz, Zdrój Główny i Zuber, pijalnia usytuowana w centrum krynickiego deptaku (ok 1 km od Sanatorium Uzdrowiskowego Zgoda)
Pijalnia Mieczysław: Woda Mieczysław, pijalnia usytuowana na deptaku w Starym Domu Zdrojowym (ok 1 km od Sanatorium Uzdrowiskowego Zgoda)
Pijalnia Jana: Wody Jan i Józef, pijalnia usytuowana pod dolną stacją Kolejki na Górę Parkowa (ok 1 km od Sanatorium Uzdrowiskowego Zgoda)
Pijalnia Słotwinka: Woda Słotwinka, pijalnia usytuowana w Parku Słotwińskim (ok 500 metrów od Sanatorium Uzdrowiskowego Zgoda)

 

Stoki narciarskie

Krynica-Zdrój jest obecnie jednym z najnowocześniejszych i największych kurortów narciarskich w Polsce. Szusować można na stacjach narciarskich:
Ośrodek Narciarski Henryk-Ski: ok 1 km od Sanatorium Uzdrowiskowego Zgoda
Słotwiny Arena: ok 2 km od Sanatorium Uzdrowiskowego Zgoda
Kompleks Narciarski Słotwiny: ok 2 km od Sanatorium Uzdrowiskowego Zgoda
Jaworzyna Krynicka: ok 2,5 km od Sanatorium Uzdrowiskowego Zgoda
MASTER-SKI: ok 7 km od Sanatorium Uzdrowiskowego Zgoda
Tylicz.SKI: ok 7,5 km od Sanatorium Uzdrowiskowego Zgoda

Muzeum Nikifora

Muzeum, usytuowane w willi Romanówka prezentuje kolekcję obrazów ze wszystkich okresów twórczości Nikifora, pamiątek po malarzu prymitywiście, publikacji poświęconych malarzowi oraz jego fotografii.
Atrakcja oddalona o ok 1 km od Sanatorium Uzdrowiskowego Zgoda

Muzeum Zabawek „Bajka”

Muzeum eksponuje zbiór cennych zabawek historycznych z różnych okresów zabawkarstwa europejskiego. Muzeum mieści się w kilku pomieszczeniach piwnicznych Nowych Łazienek Mineralnych.
Atrakcja oddalona o ok 700 metrów od Sanatorium Uzdrowiskowego Zgoda

Fontanna multimedialna

Fontanna usytuowana jest w samym sercu krynickiego Deptaku, tuż obok Starego Domu Zdrojowego. Innowacyjna fontanna łączy efekty świetlne z dźwiękami muzyki. Fontanna działa od kwietnia aż do końca października.
Atrakcja oddalona o ok 1 km od Sanatorium Uzdrowiskowego Zgoda

Orkiestra zdrojowa

Najstarsza i obecnie jedyna orkiestra, która w uzdrowisku gra przez cały rok 5 dni w tygodniu. Stałym miejscem występów Orkiestry Zdrojowej jest Sala Koncertowa Pijalni Głównej, a w okresie letnim, przy sprzyjających warunkach pogodowych w muszli koncertowej na deptaku, nieopodal Pijalni Głównej. Orkiestra przez lata działalności wypracowała bogaty i różnorodny repertuar, dzięki czemu na każdym koncercie prezentuje odmienny program.

Baseny odkryte

W okresie letnim można zażywać orzeźwiających kąpieli w 2 basenach. Pierwszy znajduje się przy ul. Pułaskiego 6 w Krynicy Zdroju, drugi przy ul. Wolności 1 w Tyliczu.

Kryte lodowisko

Kryte lodowisko jest obiektem całorocznym. Ślizgawka wraz z wypożyczalnią łyżew czynna jest od lipca do kwietnia. W haki MOSIR odbywają się także mecze hokejowe KTH i inne imprezy sportowo rekreacyjne.
Atrakcja oddalona o ok 400 metrów od Sanatorium Uzdrowiskowego Zgoda

Sankostrada

Sankostrada w Krynicy-Zdroju to jeden z najdłuższych torów w Polsce. Mieści się na ulicy Dąbrowskiego, za Halą Lodową i czynna jest przez cały rok. Długość trasy wynosi około 1 km z czego odcinek zjazdowy ma długość niemal 800 metrów. Z sankostrady może korzystać każdy, niezależnie od wieku.
Atrakcja oddalona o ok 400 metrów od Sanatorium Uzdrowiskowego Zgoda

Spływy Popradem

Spływ Doliną Popradu to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Podczas wyprawy można się zrelaksować, podziwiać widoki czy fotografować. Dostępne są profesjonalne pontony raftingowe i kajaki. Spływy organizuje „Fabryka endorfiny” oraz „Czysta Frajda”.

Krynicki Park Linowy

Krynicki Park Linowy położony u podnóża Jaworzyny jest źródłem aktywnego wypoczynku dla wszystkich spragnionych wrażeń. Park linowy to system platform, zawieszonych na drzewach, połączonych różnymi przeszkodami. Pokonanie przygotowanych przeszkód dostarcza dużej dawki adrenaliny i jest świetną zabawą dla dzieci jak i dorosłych.
Atrakcja oddalona o ok 6 km od Sanatorium Uzdrowiskowego Zgoda

Tenis ziemny

Miłośnicy tenisu ziemnego mogą korzystać z 3 krynickich kortów:
ul. Park Sportowy przy hali lodowej
ul. Pułaskiego przy basenie odkrytym
ul. Reymonta w Czarnym Potoku

Paintball

Paintball to gra zespołowa, w której śmiało może uczestniczyć właściwie każdy. Strzelanie kulkami z farbą bardziej wymaga myślenia strategicznego, celnego oka, pomocna jest także współpraca w drużynie i odrobina sprytu. Emocjonujące rozgrywki paintballowe organizują np. „Fabryka Endorfiny”

Mini Golf Park

Mini Golf Park mieści się przy ul. Polnej 2 w Krynicy Zdroju. W skład kompleksu wchodzi 18 dołków o różnym stopniu trudności, altana i plac zabaw dla dzieci.
Atrakcja oddalona o ok 6 km od Sanatorium Uzdrowiskowego Zgoda